Výber kancelárskeho papiera

Ako vybrať kancelársky papier

1. Účel tlače
Zvážte, ako budú výtlačky použité. Pre jednoduchý text, prípadne e-maily bude stačiť štandardný kancelársky papier gramáže 70-80g/m2. Pri tlači fotografií alebo letákov však vyberajte z ponuky papierov s vyššou gramážou, prípadne fotografický papier.

2. Výrobca tlačiarne je Váš kamarát
Prečítajte si návod k tlačiarni a snažte sa používať papier odporučený výrobcom. Tlačiareň je kľúčovým faktorom pri výbere druhu najvhodnejšieho papiera. Každý typ papiera, či už papier na laserovú, atramentovú tlač alebo fotopapier, má vlastnosti, ktoré sú vhodné pre rôzne typy tlačiarní.

3. Vlastnosti, ktoré Vám pomôžu pri výbere
Nasledujúci zoznam vlastností Vám môže pomôcť sa zorientovať pri správnom výbere.

*Gramáž: Štandardné hmotnosti kancelárskeho papiera sú 70-80g/m2. Čím ťažší je papier, tým je viac trvácnejší a tiež prepustí menej svetla cez povrch. Papier s väčšou gramážou sa využíva na prezentácie alebo v prípadoch, kde je dôležitá kvalita papiera. Štandardný 70-80g papier však postačuje na každodennú tlač a kopírovanie aj veľkého množstva dokumentov.
Príklady gramáží:
70g/m2 - Kopírovací papier QUALITY A4 70g
80g/m2 - Kancelársky papier A4 Old Style 80g
90g/m2 - Kancelársky papier A4 Color Copy 90g
160g-m2 - Kancelársky papier A4 Color Copy 160g

*Jas (Brightness): Čím je papier jasnejší, tým bude tlač kontrastnejšia a výtlačky budú vyzerať lepšie. Najčastejšie používaná jasnosť papiera je 80 a 100. Vyššie číslo znamená jasnejší papier.

*Priehľadnosť (Opacity): Táto vlastnosť papiera hovorí o tom, ako dobre materiál zabraňuje prenikaniu svetla. Ťažšie papiere prepúšťajú menej svetla a javia sa kvalitnejšie.

*Textúra (Smoothness): Pre laserové tlačiarne, ktoré využívajú na tlač pôsobenie tepla a tonerovú náplň, je najlepšia spolupráca s hladkým papierom. Atramentové tlačiarne potrebujú textúrovaný papier, pretože atrament založený na vodnej báze na ňom zaschne rýchlejšie a taktiež zabráni jeho roztečeniu.

Vyberte si správny typ papiera. Ovplyvní nielen kvalitu tlače ale aj Vaše náklady na tlač, opotrebovanie tlačiarne a taktiež šetrí životné prostredie (napríklad znížením odpadového papiera).

Tipy a upozornenia
Nepreplňte zásobník papiera - vyhnete sa zasekávaniu papiera v tlačiarni. Nepoužívajte papier, ktorý nie je doporučený výrobcom tlačiarne alebo kopírky. Ak nemôžete nájsť návod na použitie, navštívte stránky výrobcu na internete.
Papiere s označením "Acid-free" majú (vďaka neutrálnemu pH) tú vlastnosť, že časom nezožltnú. Sú preto vhodné pre účely kvalitnej archivácie.