Aký typ tlačiarne si vybrať?

Pri výbere tlačiarne je dôležité určiť si na aký účel budeme tlačiareň využívať. Pokiaľ budeme iba tlačiť, tak nám postačí kúpa tlačiarne. Ak však plánujeme aspoň občas i kopírovať, skenovať, prípadne i faxovať, tak sa určite vyplatí investovať skôr do multifunkčného zariadenia. 

Rovnako dôležité je určiť i miesto využitia. Pri tlačiarňach na pracovné účely sa predpokladá vyšší počet tlačených strán za mesiac i skoršie opotrebenie tlačiarne. Pri tlačiarňach, ktoré plánujeme využívať prevažne doma kladieme dôraz najmä malé rozmery, primerané náklady na tlač a jednoduchú obsluhu. Pri výbere tlačiarne si porovnávajte jednotlivé technické parametre a klaďte dôraz na funkčnosť zariadenia. Nezabúdajte na cenu náhradných náplní. Občas dokážu ich ceny nemilo prekvapiť, preto sa na ich cenu informujte radšej pred kúpou tlačiarne.

Podľa typu používaných technológií rozdeľujeme tlačiarne na štyri základné skupiny:

  

 

Ihličkové tlačiarne

Používajú sa zvyčajne vo firmách alebo prevádzok, kde sú kladené nároky na nízke náklady na tlač a dlhú životnosť tlačiarne. Podľa počtu ihličiek ich členíme na 9 alebo 24 ihlové. Používajú sa aj 7 ihličkové, ale prakticky iba v pokladniciach. Vyšší počet ihličiek znamená vyššiu rýchlosť tlače, ale aj nižšiu hlučnosť zariadenia. Využívajú technológiu tlače podobnú klasickému písaciemu stroju, pri ktorom sa tlačová hlava s ihličkami pohybuje do strany a ihličky tlačia prostredníctvom odrazov cez farbiacu pásku. Ihličkové tlačiarne dokážu tlačiť na nekonečný typ papiera ako aj na kopírovací papier, čo iné tlačiarne nedokážu. Ihličkové tlačiarne sú vhodné najmä na tlač textov, prípadne jednoduchých bodových grafík. Kvalitou tlače zaostávajú za laserovými a atramentovými tlačiarňami. Najčastejšie sa používajú na tlač administratívnych textov v skladoch, účtovných stredísk a v pokladniciach. Ponúkajú nenáročnú tlač za nízku cenu.
VÝHODY:
    * nízke prevádzkové náklady
    * dlhá
životnosť tlačiarne
    * spoľahlivá tlač
    * tlač na nekonečný typ papiera, ale i na kopírovací papier
NEVÝHODY:
    * vy
ššia hlučnosť zariadenia
    * pomalšia tlač
    * nižšia kvalita tlače

Na čo si dať pozor pri kúpe ihličkovej tlačiarne?

Pozerajte na rýchlosť tlače. Uprednostnite 24 ihličkový model pokiaľ chcete tlačiť rýchlo a lacno. V porovnaní s 9 ihličkovými tlačiarňami umožňujú i tlač vo vyššej kvalite. Pokiaľ však chcete tlačiť naozaj rýchlo - poobzerajte sa skôr po atramentovej alebo laserovej tlačiarni. Ak plánujete tlačiareň používať napr. iba na tlač pokladničných blokov, tak vám postačí i 7 ihličkový model. Klaďte dôraz na garanciu životnosti zariadenia a nezabudnite si všimnúť aj informácie o šírke tlače.

Kedy je vhodné kúpiť ihličkovú tlačiareň?

    * ak plánujete tlačiť hlavne texty
    * ak je pre Vás dôležitá dlhá životnosť zariadenia
    * ak kladiete dôraz na odolnosť voči prachu
    * ak požadujete od tlačiarne nízku cenu tlače a akceptujete nižšiu kvalitu tlače
    * ak potrebujete tlačiť na nekonečne dlhý papier alebo na kopírovací papier
 

 

Atramentové tlačiarne

Používajú sa v rovnakej miere v pracovnom, ale aj domácom prostredí. V súčasnosti predstavujú najpopulárnejšiu a najviac rozšírenú skupina tlačiarní s multifunkčným využitím. Vhodné sú najmä do domácnosti a firiem s menším objemom tlače. Tlač atramentovej tlačiarne je založená na princípe nanášania mikroskopických kvapiek atramentu z tlačovej hlavy priamo na potláčaný papier.
VÝHODY:
    * nízka cena tla
čiarní
    * nízka hlučnosť (predovšetkým v porovnaní s ihličkovými tlačiarňami) 
    * veľmi kvalitná tlač
    * vysoká rýchlosť tlače
NEVÝHODY:
    * vysoké náklady na tla
č (občas cena náhradnej tlačovej kazety prevýši cenu celého zariadenia) 
    * vhodné najmä pre menšie objemy tlače

 

Na čo si dať pozor pri kúpe atramentovej tlačiarne?

Sledujte najmä údaje o cene náhradných náplní, ktoré sú občas drahšie ako samotná tlačiareň. Uprednostnite model so samostatnými kazetami, ktorý Vám umožní používať iba kazety, ktoré potrebujete (napr. iba čiernu), čo znižuje náklady na tlač a zbytočne nevyhadzujete peniaze za atrament, ktorý nespotrebujete. Všímajte si i rýchlosť tlače (bežných je dnes okolo 14 strán za minútu). Pokiaľ plánujete tlačiť aj farebné obrázky a najmä fotografie je vhodné kúpiť tlačiareň s vyššou kvalitou tlače (minimálne 1200 dpi a vyššie).

Kedy je vhodné kúpiť atramentovú tlačiareň?

    * ak budete tlačiť iba občas 
    * ak kladiete dôraz na vysokú kvalitu tlače 
    * ak požadujete nízku nadobúdaciu cenu tlačiarne
    * ak plánujete tlačiť farebne
    * ak budete tlačiť do formátu A4 (zväčša) 
    * ak tlačíte formou priamej tlače (Pict bridge) 
    * ak uvažujete o potlači CD/DVD 
    * ak chcete tlačiareň využívať hlavne v domácnosti

 

 

Laserové tlačiarne

Uplatňujú sa najčastejšie vo firmách, ale v poslednom čase si vďaka zníženiu cien našli cestu aj do domácnosti. Používajú sa najmä na veľké objemy tlače s dobrou kvalitou a nízkymi prevádzkovými nákladmi. Laserové tlačiarne fungujú na princípe vytvárania tlačového obrazu na fotocitlivý otočný valec prostredníctvom svetelného lúča (spravidla je to laser, prípadne LED). Na osvietenej časti valca vznikne elektrický náboj, na ktorý sa prichytí tonerový prášok. Potom sa valec pritlačí k papieru, kde sa pod vysokou teplotou (okolo 180 °C) pritlačí nahriaty toner na papier a vznikne výsledná tlač. Ich výhodou je nízka cena tlače v prepočte na jednu stranu. Vhodné sú najmä pre čiernobielu tlač, pri farebnej tlači túto výhodu mierne strácajú.
VÝHODY:
    * ve
ľmi tichá prevádzka
    * vysoká rýchlosť tlače (stránka sa tlačí naraz celá, nie po riadkoch) 
    * nízke prevádzkové náklady
    * vysoká kvalita tlače
NEVÝHODY:
    * vy
ššia cena zariadení (predovšetkým pri farebných tlačiarňach) 
 

Na čo si dať pozor pri kúpe laserovej tlačiarne?

Uprednostňujte modely s vyššou rýchlosťou tlače a väčšou kapacitou toneru (znížite si náklady na tlač jednej stránky). Pri výbere pozerajte hlavne na cenu náhradných tonerov. Pokiaľ budete tlačiť najmä texty, kúpte si čiernobielu tlačiareň, ktorá je lacnejšia a i prevádzkové náklady sú nižšie. Zameriavajte sa hlavne na značkové modely, ku ktorým získate autorizovaný servis a istotu, že o Vaše zariadenie bude v prípade potreby dobre postarané a zoženiete i vhodné tonery s garantovanou kvalitou a primeranou cenou.

Kedy je vhodné kúpiť laserovú tlačiareň?

    * ak plánujete tlačiť hlavne čiernobielo
    * ak požadujete nízke prevádzkové náklady
    * ak kladiete dôraz na nízku hlučnosť zariadenia
    * ak chcete tlačiť rýchlo
    * ak plánujete tlačiť predovšetkým textové dokumenty
    * ak uvažujete o tlači na obe strany papiera (duplex) 
 

 

 Veľkoformátové tlačiarne

Predstavujú osobitný typ tlačiarní. V praxi týmto pojmom označujeme všetky tlačiarne, ktoré dokážu tlačiť aj väčší ako klasický formát A4. Vyznačujú sa schopnosťou tlače veľkých formátov papiera (zaraďujeme sem tlačiarne od formátu  A3  až do veľkosti  A0 ).

Používajú sa najmä na tlač výstupov z grafických programov a kancelárskych aplikácií, pri ktorých je požadovaný veľký formát a kladený vysoký dôraz na kvalitu výtlačkov. Uplatňujú sa najmä v pracovnej sfére, v domácom prostredí je ich výskyt ojedinelý. Bežne ich používajú hlavne grafické štúdiá a CAD/CAM architekti. 
VÝHODY:
    * vysoká kvalita tla
če
    * možnosť tlače plagátov a iných veľkoformátových médií
    * tlačiť možno aj priamo z rolky papiera
    * vhodné predovšetkým pre CAD a kancelárske aplikácie
NEVÝHODY:
    * vy
ššia nákupná cena
    * cena náhradných náplní
    * rýchlos
ť tlače
 

Na čo si dať pozor pri kúpe veľkoformátovej tlačiarne?

Stanovte si presné kritéria - čo konkrétne budete tlačiť? Veľkoformátové tlačiarne sú vhodné najmä na tlač grafických návrhov. Dôležité je zbytočne nekupovať tlačiareň formátu, ktorý využijete iba zriedkakedy. Ak plánujete tlačiť hlavne formát A3, tak si nekupujte tlačiareň s možnosťou tlače do A1. Pri priamom prepojení s niektorým grafickým alebo cad softvérom typu (AutoCad, Solidworks a iné) je vhodné sa vopred informovať na podporu ovládačov zo strany výrobcu. Zaujímajte sa dopredu aj o cenu náhradných náplní a autorizovaný servis tlačiarní, nakoľko pri tomto typu tvoria nezanedbateľné náklady na prevádzku zariadenia.