Akú tlačiareň si kúpiť?

Existuje veľa druhov tlačiarní v rôznych cenových hladinách a preto si najprv musíte uvedomiť čo presne od tlačiarne očakávate.
Poznáme sieťové tlačiarne s wireless alebo Ethernet(po kábli) rozhraním, niektoré ponúkajú možnosť pripojiť rôzne pamäťové karty, digitálne kamery, alebo scannery. Niektoré sú už skombinované so skenermi, alebo faxami. Tlačiarne, ktoré disponujú okrem tlači aj funkciami ako skenovanie a kopírovanie sa nazývajú multifunkčné zariadenia.


Atramentová verzus laserová tlačiareň

Decentná atramentová tlačiareň je schopná vyťlačiť kvalitné dokumenty a fotografie a môžete ju dostať aj za 30 EUR. Háčik je v tom, že náplň do takejto tlačiarne, čiže cartridge, stojí často asi toľko čo nová tlačiareň.

Naproti tomu, laserové tlačiarne majú vyššiu počiatočnú cenu, ale v konečnom dôsledku nás môžu stáť menej peňazí. Všetko závisí od toho, ako veľa strán potrebujete tlačiť. Ak netlačíte až tak často, ale chcete dobrú kvalitu vytlačených dokumentov, atramentová tlačiareň vás výjde lacnejšie.
Ak však tlačíte vo väčšom množstve odporučil by som vám laserovú tlačiareň. S laserovou tlačiarňou sa cena jednej vytlačenej strany pohybuje okolo troch centov, pri atramentovej tlačiarni môžeme rátať aj tri krát viac.

Najlepšie bude ak sa rozhodnete na základe typu dokumentov, ktoré plánujete tlačiť najčastejšie, čiže obrázky, alebo text. Napríklad, ak chcete naozaj tlačiť len čierno-biele dokumenty, môžete kúpiť laserovú tlačiareň, ktorá vám vytlačí okolo 3000 strán na jeden monochromatický toner cartridge. Kdežto jedna čierna náplň cartridgu do atramentovej tlačiarne vytlačí len okolo 400 strán počas svojej životnosti.


Tak si to zhrnieme

Výhodou laserových tlačiarní je ich rýchla a kvalitná tlač grafiky a textu. Sú spoľahlivé a v konečnom dôsledku lacnejšie. Avšak atramentové tlačiarne tlačia fotografie stále v oniečo lepších farbách, takže ak vám hlavne záleží na čo najlepšej kvalite fotografií, atramentová tlačiareň bude pre vás asi vhodnejšia.