Niekoľko rád ako si vybrať notebook

 

Výber notebooku sprevádza množstvo otázok nad ktorými je potrebné popremýšľať pred výberom správneho modelu. Výkonný herný notebook, lacný netbook, moderný a ľahký ultrabook, alebo model strednej kategórie pre bežné aplikácie ? Pred výberom poradíme ako ušetriť a kúpiť správny model notebooku. 

Existuje veľa dôvodov prečo si dnes ľudia vyberajú práve notebook ako primárny počítač. 

  • hlavnou výhodou je samozrejme prenositeľnosť a nároky na priestor, s jedným prenosným zariadením sa takto dá pracovať aj zabávať doma, v práci alebo na cestách,

  • druhá veľká výhoda je spotreba energie. Výkonom sa dnešné notebooku bez problémov vyrovnajú aj výkonným stolným počítačom no sú navrhnuté s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu a výdrž batérie,

  • neposlednou výhodou je konektivita, takmer každý notebook je dnes vybavený ako štandardným sieťovým konektorom tak bezdrôtovým pripojením, stačí nájsť najbližšiu Wi-fi sieť, otvoriť notebook a ste on-line.

 

Intel alebo AMD? 

Je otázka či si vyberiete notebook s procesorom od Intelu alebo AMD to najdôležitejšie na čo sa treba zamerať? Vybrali by ste si oblečenie len podľa značky alebo podľa toho či vám sedí a cítite sa v ňom pohodlne? Skúste sa zamyslieť na čom pri práci s notebookom naozaj záleží.

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime ukázať vám ďalšie vlastnosti notebookov na ktoré by ste pri výbere nemali zabudnúť aby ste si nakoniec vybrali notebook ktorý vám sadne a prispôsobí sa práve vášmu životnému štýlu a tempu.

Základnou otázkou z ktorej budú tieto body vychádzať je „na čo notebook budete používať“. Ak teda viete či budete na vašom novom notebooku vytvárať tabuľky, surfovať nekonečným internetom, sledovať filmové trháky alebo hrať najnovšie hry pomôže vám to pri výbere toho správneho modelu práve pre vás.

Ak by ste mali aj po prečítaní tohto poradcu pri kúpe akékoľvek ďalšie otázky na ktoré nenájdete odpoveď využite na našom webe možnosť "Pýtajte sa nás", ktorú nájdete u každého produktu.

 

Rozmery a Váha

Či už hľadáte notebook ktorý sa vojde do kabelky alebo prenosný počítač na pohodlnú prácu na doma viete si z dnešnej ponuky vybrať zariadenie presne pre vás. U každého notebooku v našej ponuke nájdete hodnotenie vo forme hviezdičiek a práve prvým parametrom ktorý hodnotíme je mobilita. Počet hviezdičiek, ktorý notebook získa je rýchly orientačný bod z ktorého zistíte do akej miery je daný notebook vhodný na časté prenášanie.

*10" až 11,6" netbooky - sú obľúbené super kompaktné notebooky, tiež nazývané "netbooky" (internet + notebook). Ich základnými charakteristikami sú malé rozmery, tenký dizajn, nízka váha a často aj nízka cena.

Nie sú však vhodné ako hlavný počítač z dôvodu nízkeho rozlíšenia displeja (najmä u 10" modelov) a použitých komponentov, ktorých výkon stačí na bežnú prácu, surfovanie po internete a pozretie si filmu no tam to končí. Ak hľadáte výkonnejší a hlavne ergonomickejší počítač na ktorom chcete robiť viacero vecí naraz a rýchlo odporúčame vybrať si niečo iné.

*12" až 14" notebooky - v tomto rozmedzí už nájdete aj notebooky s plnohodnotným vybavením a slušným výkonom. Notebooky v takýchto veľkostiach si vyberajú ľudia, ktorým záleží na tom aby bol ich miláčik pohodlný pri práci na ňom no často si ho berú so sebou do práce alebo do školy a ocenia tak nižšiu váhu a menšie rozmery.

*15,6" notebooky - tvoria najpredávanejšiu kategóriu notebookov. Nájdete v nej cenovo dostupné aj vysoko výkonné drahé modely s rôznymi konfiguráciami, vyhotoveniami, kvalitou spracovania atď. Rozmer displeja 15,6" je asi najlepšou voľbou ak hľadáte notebook vhodný na každodenné používanie no stále si ho môžete kedykoľvek vložiť do brašne a vziať si ho so sebou do práce, do školy alebo na dovolenku.

*16" notebooky a väčšie - užívatelia, ktorý sa rozhodnú pre notebook s uhlopriečkou 16" a viac vedia čo chcú, aj keď na úkor prenositeľnosti získajú notebook, ktorý ponúkne väčší displej často s vyšším rozlíšením ako 15,6" modely. Takéto notebooky si zväčša nájdu v domácnosti svoje pevné miesto ako všestranný multimediálny počítač, ktorý dokáže plnohodnotne nahradiť stolný počítač, má však jednu veľkú výhodu a to, že aj napriek väčším rozmerom sa aj takýto notebook dá zbaliť do brašne či batohu a premiestniť ho tak bez väčších problémov.

 

Displej 

Veľmi dôležitý prvok na ktorý väčšina užívateľov pri výbere notebooku úplne zabudne. Aby ste po zakúpení notebooku neostali sklamaný z displeja, ktorý vašim požiadavkám vôbec nevyhovuje odporúčame si preto prečítať nasledujúce riadky.

Matný vs. lesklý displej - to čí je lepšie mať displej matný alebo lesklý záleží na tom kde a kým spôsobom budete svoj notebook využívať. Oba displeje majú výhody a nevýhody. Matný displej je určite vhodnejší na prácu v teréne alebo surfovanie na letnej terase kaviarne keď svieti ostré slnko a chcete aby bol text čitateľný aj napriek lúčom svetla ktoré naňho budú dopadať. Lesklý displej sa správa skoro ako zrkadlo a pri práci na ňom uprostred dňa v osvetlenej miestnosti vám môžu prekážať odrazy, ktorá na ňom bude vidno. Ak však máte lesklý displej umiestnený tak, že naňho nedopadá priame svetlo odmení vás živšími farbami a ostrejším obrazom.

Rozlíšenie displeja - s rozmerom uhlopriečky si často užívateľ vyberá rozlíšenie displeja, ktoré je pre danú uhlopriečku charakteristické. V súčasnosti natrafíte najčastejšie na tieto rozlíšenia:

  • 1024 x 600 - používané u netbookov s uhlopriečkou displeja 10". Toto rozlíšenie nemusí však vždy dostačovať pri surfovaní internetom alebo pri práci s niektorými programami, jednoducho povedané nevojde sa naňho úplne všetko.

  • 1366 x 768 - najbežnejšie rozlíšenie displejov na ktoré natrafíte pri uhlopriečkach od 11,6" do 15,6". Toto rozlíšenie už bez problémov postačuje na surfovanie internetom a tiež pohodlnú prácu s väčšinou programov.

  • 1600 x 900 - alebo HD+ rozlíšenie je prémiové rozlíšenie na ktoré viete natrafiť u uhlopriečok od 13". Výhodou detailnejšieho rozlíšenia je ostrejší obraz a viac priestoru vďaka, ktorému sa vát tak vojde na obrazovku viac textu, obrázkov, web stránok a pod.

  • 1920 x 1080 - často označované ako "Full HD" alebo "1080p" rozlíšenie je dnes štandardom pre multimédiá s vysokým rozlíšením. Ak si teda chcete užiť ten najostrejší obraz či už je to z portálu YouTube alebo pri prehrávaní BluRay filmov tak je Full HD displej práve pre vás.

 

Ovládacie prvky – základ základov

Aj ten najvýkonnejší, najľahší a najkrajší notebook pod Slnkom je nanič, ak sa zle ovláda. Displej, klávesnica a touchpad sú dôležitejšie ako výkon. Hlavne v dnešnej dobe, kedy má prakticky každý notebook výkonný dvojjadrový procesor a 3 - 4 GB RAM.

Takže začnime od základu.

Klávesnica. Pozrite sa na jej vrchnú časť. Funkčné klávesy F1 - F12 by mali byť rozdelené do štvoríc. Napravo od nich nemusia byť žiadne zbytočnosti, ideálom je jeden kláves (Print Screen a podobný) a hlavne Insert a Delete v rohu. Insert, ktorý je len ako terciárna funkcia, nie je dobrým kompromisom, no nenáročným postačí. Kurzorové šípky by nemali byť vtesnané do výšky jedného bežného klávesu, aj keď to v poslednej dobe vidíme čoraz častejšie. Prekvapivo, aj na multimediálnych/herných notebookoch, kde ich hráči používajú na pohyb auta. Keď vidíme široký pravý Shift a pod ním drobné natlačené šípky, je jasné, že klávesnicu navrhoval niekto nie príliš znalý. Poloha kláves Home, Page Up, Page Down a End je ťažko diskutovateľná. Legendou sú staršie notebooky IBM, neskôr Lenovo, ktorých sedemriadkové klávesnice si pochvaľujú hlavne programátori. V pravom hornom rohu klávesnice mali klasický šesťblok, ktorý nájdeme aj na desktopových klávesniciach. Neskôr sa tu usídlil Insert a Delete, vyššie spomenutá štvorica je buď vpravo, alebo v kombinácii Fn + kurzorové klávesy (vtedy poteší, ak sú Fn klávesy dva, jeden vľavo a druhý vpravo).

V prípade klávesnice s numerickým blokom bývajú tieto klávesy nad ním. Čo je lepšie necháme na čitateľa, záleží skôr od osobných preferencií. V pravom hornom rohu má Home, End, Insert a Delete. Page Up a Page Down sú umiestnené napravo od kurzorových klávesov. Sú tak poruke a pri prehliadaní textu netreba siahať ďaleko. Okrem rozloženia klávesov, na ktoré sa po dlhšej dobe dá zvyknúť, je dôležité spracovanie klávesnice. Či zvolíte bežnú klávesnicu alebo klávesnicu so samostatnými tlačidlami, nie je až tak podstatné (aj keď preferujeme skôr druhý typ). Dôležité sú reakcie klávesov, ich hlučnosť, odozva, zdvih, ale aj pevnosť celku. Ak často pracujete v noci, alebo v tichých prednáškových sálach, ostatných poteší, ak notebook nebude klepotať ako starý písací stroj. Chod klávesov musí byť krátky, s pevným dorazom a citeľnou odozvou. Veľké klávesy by mali mať rovnaký chod pri stlačení na ľubovoľnom mieste.

Touchpad, kolega klávesnice. Menším, no nemenej dôležitým ovládacím prvkom je touchpad. Dobrý touchpad má niekoľko vlastností, ktorých sa treba držať. Najvhodnejší povrch je matný, keďže nezachytáva mastnotu prstov tak, ako lesklé modely – prst sa na lesklom povrchu nepríjemne zachytáva a pohyb je trhaný. Na druhej strane, „matný“ neznamená „brúsny papier“, to už je nepríjemné.

Podpora multitouch gest je tiež dôležitá. Väčšina touchpadov už podporuje gestá viacerými prstami, užitočné je hlavne skrolovanie dvoma prstami.

Ďalším dôležitým prvkom sú tlačidlá. Dve kvalitné, samostatné tlačidlá s mäkkým chodom. Tento bod je tak dôležitý, že by sme ho mali napísať dva krát. Niektorí výrobcovia tvrdohlavo používajú spojené tlačidlo, ktoré je tak tvrdé, že ho musíme stláčať až na úplných krajoch. Niekedy mu ešte dajú lesklý povrch a hlasné kliknutie, čo použiteľnosť úplne dorazí.

Výhodou rozdelených tlačidiel je možnosť ovládania palcom, ktorý umiestnime medzi ne. Následne ním nemusíme pohybovať, stačí len zatláčať mierne do strán. Na tlačidlách kladúcich nízky odpor sa po dlhej práci neunavíme a taktiež hlasno neklikajú.

 

Výkon a výdrž na batériu

V dnešnej dobe už dávno neplatí, že si za počítač musíte poriadne priplatiť aby bola práca s ním rýchla a svižná. Medzi cenovo dostupnými notebookmi dnes nájdete všestranné stroje s ktorými viete vykonávať od jednoduchých úloh po náročnejšie ako prehrávanie multimediálnych súborov vo vysokej kvalite. V tomto bode je otázka „na čo notebook budete používať" obzvlášť na mieste. Dva hlavné čipy ktoré sa starajú o celkovú rýchlosť akou notebook zvládne úlohy ktoré mu zadáte sú procesor a grafická karta.

 

Procesor (CPU) - základný čip tzv. mozog počítača sa stará o väčšinu výpočtov, ktoré v každom počítači neustále prebiehajú. Najčastejšie parametre ktoré sa u procesorov porovnávajú je počet jadier a frekvencia na ktorej pracujú udávaná v gigahertzoch.

  • procesory s veľmi nízkym odberom energie - sú špeciálne konštruované procesory určené pre veľmi nízky odber energie vďaka čomu sa znižuje spotreba notebooku a predlžuje výdrž na batériu. Najčastejšie sa tieto procesory objavujú v kompaktných notebookoch označovaných ako "netbooky". Prvým takýmto procesorom na trhu vyrobila firma Intel s názvom Atom, konkurencia prišla na trh následne s procesormi AMD série C a E ktoré sú tiež označované ako Brazos. Všetky tieto procesory majú nízku spotrebu no ich výkon nemusí postačovať pre náročnejšie úlohy ako napr. hranie náročných hier, editácia videa a podobne.

  • ULV procesory - je kategória procesorov, ktoré sa už približujú výkonu bežných notebookových procesorov z ktorých často konštrukčne vychádzajú no ich frekvencia a voltáž sú znížené aby sa tak dosiahla čo najnižšia spotreba. Tá sa pohybuje vo vyšších hodnotách ako u procesorov Intel Atom a AMD Brazos no výkonom sú tieto procesory o kus ďalej a je možné ich používať už aj na náročnejšie úlohy.

  • štandardné notebookové procesory - najčastejšie používané procesory vo väčšine notebookov s uhlopriečkou 13,3" a vyššie. Ich výkon sa pohybuje v širokom spektre podľa vybraného modelu, počtu jadier a frekvencie na akej sú taktované.

Grafická karta (GPU) - špecializovaný čip, ktorého úlohou je vykresľovať všetok obraz na obrazovke displeja. Ak od svojho notebooku budete vyžadovať aby vedel plynule prehrávať Full HD video alebo ak budete chcieť hrať tie najnovšie 3D akčné „pecky“ budete podľa toho musieť prispôsobiť výber grafickej karty.

  • integrované grafické karty - boli v minulosti integrované na matičných doskách ako samostatné čipy dnes ich však už firmy Intel aj AMD začleňujú do procesorov a vznikajú tak tzv. APU procesory, ktoré sú vybavené okrem procesorových jadier grafickou kartou. Takéto grafické karty sú často menej výkonné a zamerané na čo najnižšiu spotrebu, vývoj ale pokračuje nezadržateľne rýchlo a už dnes niektoré grafické karty, ktoré sú súčasťou procesorov bez problémov zvládajú prehrávať full-hd video alebo si s nimi zahráte aj niektoré hry.

  • samostatná (dedikovaná) grafická karta - výkonnejšie grafické karty si stále držia svoje miesto ako samostatné čipy, ktoré sa takto dajú efektívnejšie chladiť.  Ich výkon je spravidla výkonnejší ako u kariet integrovaných.

 

 

Pamäť

Koľko a akej pamäte by mal obsahovať váš nový počítač? V následnom rozdelení bude popísaný význam a dôležitosť jednotlivých

Dlhodobá pamäť

  • pevný disk HDD (hard disc drive) - stále najpoužívanejší spôsob pre dlhodobé ukladanie dát, ktoré sa realizuje zápisom na točiace sa magnetické platne. Táto technológia je už na trhu dlhé roky no aj napriek tomu je najefektívnejšou pre ukladanie veľkého množstva dát. Pevné disky dnes v notebookoch nájdete v kapacitách od 320GB do 2000GB (2TB)
  • SSD disk (solid state drive) - nový spôsob pre dlhodobé ukladanie dát pri ktorom sa využívajú statické pamäťové čipy podobné tým v USB kľúčoch. Výhodou tohto riešenia je niekoľkonásobne rýchlejšie prenosové rýchlosti čo má za následok svižný štart operačného systému a programov. Dvoma nevýhodami sú relatívne vysoké ceny a nízka kapacita SSD diskov v porovnaní so staršou technológiou.

Krátkodobá pamäť

  • operačná pamäť RAM (random access memory) - je dôležitým údajom s ohľadom na rýchlosť a plynulosť práce s počítačom. Operačná pamäť je dočasnou pamäťou, ktorá komunikuje s procesorom niekoľkonásobne vyššou prenosovou rýchlosťou. Po každom zapnutí počítača sa všetky potrebné údaje kopírujú z pevného disku alebo z SSD disku práve do operačnej pamäte. Ak ste náročný užívateľ, ktorý pracuje s viacerými aplikáciami naraz potrebujete operačnú pamäť s vyššou kapacitou (aspoň 4GB). Ak budete svoj počítač používať na základné úlohy ako kancelárske aplikácie a surfovanie internetom bude vám postačovať aj menšia kapacita operačnej pamäte (odporúčané minimálne 1 až 2GB) 
  •  

 

Bezdrôtové pripojenie, konektory a porty 

Aké porty by mal notebook mať, záleží od jeho zamerania. Pri kancelárskych modeloch postačí rýchle sieťové pripojenie a dostatok USB portov. Elitné pracovné modely by mali disponovať dokovacím konektorom, ExpressCard slotom, rozhraním FireWire, čítačkou Smart kariet a odtlačkov prsta, DisplayPort výstupom, poteší eSata a USB 3.0 by malo byť štandardom.

Náročné sú i multimediálne notebooky. Potrebujeme HDMI pre výstup obrazu, viackanálový zvukový výstup, dostatočnú USB konektivitu, ideálne vo verzii 3.0 pre rýchle externé disky. Tie využijú aj eSata rozhranie. FireWire zas použijeme napríklad pre externé zvukové karty, či staršie kamery.

Po stránke bezdrôtovej konektivity hľadajte Bluetooth pripojenie v každom notebooku, zíde sa napríklad pre externé myši. Samozrejmosťou je kvalitné Wi-Fi pripojenie, pri nenáročných notebookoch stačí 802.11 b/g. Pracovné a multimediálne modely potrebujú plnohodnotné 802.11n, dosahuje vyššiu rýchlosť a viac antén má lepší dosah.

  

Operačný systém

Základným programom každého notebooku alebo počítača je operačný sytém (OS), ktorý riadi spúšťanie a prevádzku všetkých ostatných programov. Používanie programov bez operačného systému nie je možné preto už pri kúpe notebooku je potrebné prihliadať na typ operačného systému.

*Operačný systém Microsoft Windows

Operačné systémy Microsoft Windows XP, Windows Vista (Basic, Home, Premium, Bussiness, Ultimate) alebo najnovší Windows 7 udávajú celosvetový štandard preto sú obvykle predinštalované v jednej z uvedených verzií priamo v notebooku. Operačný systém Windows je štandardne dodávaný priamo predinštalovaný a nemusí obsahovať inštalačné média, preto pre neskoršiu obnovu systému odporúčame vytvoriť tzv. recovery DVD pomocou predinštalovanej aplikácie. Dodatočná preinštalácia systému je taktiež možná z tzv. recovery partície na pevnom disku.

*Operačný systém Linux

Operačný systém Linux (a jeho varianty) je dodávaný zdarma avšak vyžaduje špeciálne aplikácie a nastavenia, preto nemusí vyhovovať bežným užívateľom. Avšak komunita užívateľov a aplikácií pre operačný systém Linux neustále rastie a naberá na popularite.

*Bez operačného systému (Free DOS)

Niektoré notebooky môžu byť dodávané bez operačného systému alebo obsahujú základný systém Free DOS bez grafického rozhrania. Dodatočné doinštalovanie a nastavenie ovládačov operačného systému vyžaduje skúseného užívateľa, pretože výrobca nemusí priamo podporovať všetky verzie systémov.

 

 

Záruka a servis

 

Záručná doba

Minimálna záručná doba na výrobne nedostatky je 2 roky pre koncového spotrebiteľa. Niektorí výrobcovia majú však dobu stanovenú pri kúpe ich produktu pre firemné účely (na doklade je uvedené IČO) podľa obchodného zákonníka na 1 rok. Na niektoré modely je poskytovaná štandardná záruka 3 roky s možnosťou predĺženia až na 5 rokov. Na repasované a používane modely je poskytovaná záruka v zmysle zákona 1 rok.

Spôsob uplatnenia záruky

  • Najrýchlejším spôsobom uplatnenia záruky je priamo na mieste používania do 24 hod (tzv. next bussiness day) t.j. servisný technik príde do 24 hodín a vykoná opravu priamo na dohodnutom mieste. Štandardne takúto záruku poskytuje firma Dell, ostatný výrobcovia za príplatok.
  • Vyzdvihnutie a doručenie do autorizovaného servisu kuriérom na náklady výrobcu (tzv. mail-in) t.j. zákazník nahlási poruchu na tel. číslo uvedenom v servisnom liste výrobcu, alebo on-line prostredníctvom web stránky výrobcu. Podľa inštrukcií výrobcu príde kuriér spravidla do 24-48 hod a dopraví notebook do autorizovaného servisu. Servis vykoná opravu spravidla do 7-14 dni (80% oprav) najneskôr do 30 dni a opäť pošle notebook kuriérom na náklady výrobcu priamo zákazníkovi.
  • Oprava v autorizovanom servise bez doručenia. Zákazník donesie osobne alebo doručí na vlastné náklady notebook do autorizovaného servisu uvedenom v servisnom liste. Po vykonaní opravy zákazník notebook vyzdvihne v autorizovanom servise, alebo bude doručený.

Zákazník môže taktiež doniesť alebo dopraviť notebook na vlastne náklady priamo predajcovi, ktorí zabezpečí preposlanie notebooku do autorizovaného stredisku.

Pozáručný servis

Všetci veľký výrobcovia majú zabezpečený aj autorizovaný pozáručný servis minimálne do 5 rok od začiatku výroby notebooku. V našom servise vykonávame taktiež pozáručný servis na všetky notebooky predovšetkým softwarové nastavenia, reinštalácie operačného systému, obnova a záloha dát, elektrotechnické opravy (opravy základných dosiek, výmena dielov, LCD, komponentov). Disponujeme kompletnou ponukou originálnych napájacích adaptérov a náhradných batérií pre viac ako 5000 modelov notebookov.

Technologická garancia

Spoločnosť Microsoft v spolupráci s výrobcami PC a notebookov spustili program tzv. "technologickej garancie", za minimálny poplatok cca 15 euro s DPH je možnosť prechodu z Windows 7 na nový operačný systém Windows 8. Ponuka je určená zákazníkom, ktorý si zakúpia značkový PC alebo notebook v období od 02.júna 2012 až do 31.januára 2013. Podmienkou je, aby zariadenie malo predinštalovaný jeden z týchto operačných systémov:

  • Windows 7 Home Basic
  • Windows 7 Home Premium
  • Windows 7 Professional
  • Windows 7 Ultimate